Próbuję pisać programy w Visual Studio 2010.... Tu dzielę się swoimi doświadczeniami. Opisuję tu też swoje zmagania z najnowszą wersją Joomli oraz Corelem.
Kategorie: Wszystkie | Corel | Joomla | Kod Visual Basic | Różne | Visual Studio 2010
RSS
niedziela, 14 czerwca 2015

Skoro ten blog to ściąga, to pora na serię artykułów w formie porad, przypomnień i podpowiedzi w cyklu jak to zrobić. W dodatku część notek wynika z potrzeby pokazania konkretnym użytkownikom jak pracować na stronie utworzonej w oparciu o Joomlę.

No więc na początek - jak użytkownik z uprawnieniami Autora może dodać nowy artykuł na stronę? Po zalogowaniu się na stronie, wystarczy zerknąć do Menu użytkownika i skorzystać z opcji Wyślij artykuł.

 Wyślij artykuł

Po kliknięciu w link - w oknie głównym otwiera się edytor edycji nowego artykułu:

Artykuł Joomla 

Pierwsza zakładka to Treść. Polem obowiązkowym do wypełnienia jest Tytuł. Domyślnym ustawieniem Aliasu (czyli skróconego adresu linku do artykułu) jest tytuł łącza, ale można tu wstawić własny tekst.

Treść wpisujemy po prostu w okienku przeznaczonym do edycji. Na dole, pod oknem edycji znajduje się przycisk Grafika umożliwiający załadowanie z komputera i wstawienie do artykułu. 

Artykuł Joomla

Również na dole, jako ostatni po prawej stronie znajduje się przycisk Przełącz edytor, umożliwiający edycję artykułu w kodzie HTML. Dla mniej obeznanych użytkowników może również być przydatna. Ja osobiście polecam stworzenie i sformatowanie tekstu na przykład w edytorze Bloxa, a następnie skopiowanie kodu HTML do Joomli. Działa szybko i sprawnie.Kurs Joomla - rozwiązania dla biznesu

wtorek, 09 czerwca 2015

Jestem w trakcie tworzenia strony internetowej opartej o CMS Joomla 3.4.1. Ponieważ częścią strony ma być także forum dyskusyjne, zaczęłam szukać odpowiedniego dodatku. Poszperałam w sieci i ostatecznie zdecydowałam się na Forum Kunena - wygląda na to, że jest najpopularniejsze. W dodatku łatwe do instalacji, można je zainstalować bezpośrednio przez Joomlę:

Forum Kumena 

I dalej w instalatorze:

Forum Kumena

Dużym plusem jest też to, że w przeważającej części forum jest polskojęzyczne. Do przetłumaczenia zostają tylko niektóre elementy forum..

 Forum Kumena

Z uwagi na profile docelowe użytkowników - muszę przetłumaczyć całość, co wprawdzie jest trochę pracochłonne, ale możliwe do wykonania. Jak to zrobić opiszę w nowej notce.

 


 


 

Kurs Tworzenie stron Joomla 2.5


piątek, 13 marca 2015

Różne portale specjalistyczne donoszą, że wchodzący od 21 kwietnia 2015r. nowy algorytm wyszukiwania Google w dużej mierze będzie się koncentrować na dostępności witryn w urządzeniach mobilnych typu tablety, smartfony itp. Jeżeli roboty wykryją, ze dana strona nie jest do nich przystosowana, pozycja w wyszukiwarce może spaść bardzo nisko.
Warto więc sprawdzić, jak wygląda nasza własna strona na takich urządzeniach i ewentualnie wprowadzić jakieś poprawki.

Na stronie

Test zgodności z urządzeniami mobilnymi

można przetestować witrynę, a w przypadku negatywnego wyniku testu - skorzystać z podpowiedzi jak ją poprawić.

Moja, oparta o Joomlę strona przeszła test, ale mam do poprawienia stronę firmową koleżanki. Mam zamiar pójść drogą wskazaną przez Google i pewnie pojawią się tu kolejne notki z tym związane.

 


 


 

Pozycjonowanie i optymalizacja stron


piątek, 19 grudnia 2014

Jakoś ostatnio mam mało czasu na blogowanie i nie tylko. Rzadko ostatnio pracuję w Visual Studio, a programowanie w Visual Basicu ograniczam praktycznie do VBA w Excelu i Accessie. Tym ostatnim aplikacjom poświęcam zresztą swój inny blog:

Excel, Access, VBA ...

Za to częściej bawię się grafiką. Mam Corela (wersja X5) i staram się wykorzystywać go w różnych sytuacjach. Wprawdzie dawno, dawno temu byłam na kursie Corela, ale przez 10 lat nie tylko większość rzeczy zapomniałam (jak się czegoś nie używa na co dzień, to nic dziwnego), ale też i kolejne wersje tego programu są zdecydowanie bardziej rozbudowane.
Ostatnio bawiąc się trochę grafiką (choć talentów plastycznych nie mam żadnych), sporo się jednak uczę, niestety - w dość mało usystematyzowany. Może w przyszłym roku uda mi się to jakoś uporządkować? A póki co - to do tej mojej blogowej ściągi dodaję nową kategorię: Corel.

I już mam pierwszą poradę dla siebie samej - choć może się przydać także innym. Od pewnego czasu tworząc nowy obrazek w Corel Photo-Paint - w ogóle nie pojawiał mi się formularz, w którym mogłam ustawić podstawowe parametry obrazka.

nowy pbrazek Corel

Próbowałam skorzystać z opcji Napraw, ale bez efektu. Byłam już bliska odinstalowania i ponownego zainstalowania całego pakietu, ale udało mi się znaleźć w internecie proste rozwiązanie. Chcąc zresetować ustawienia Corela, wystarczy przy jego uruchomieniu trzymać wciśnięty przycisk F8. Pojawia się komunikat, w którym potwierdzamy zmianę ustawień i już.

 resetowanie Corela

 

 

 


 


 

Kurs CorelDRAW - kompendium wiedzy


środa, 29 października 2014

Kolejna promocja w księgarniach GW Helion - tym razem kupując 3 książki, płacimy za 2. Najtańsza książka jest gratis. Warto więc zajrzeć i sprawdzić, czy nie warto kupić w promocji ciekawej pozycji z literatury informatycznej. Choć nie tylko - promocja obowiązuje we wszystkich księgarniach należących do Helionu.

Dni Halloween Rozrzutności

Lista książek informatycznych w promocji jest tu:

Promocja - 3 za 2


środa, 30 lipca 2014

Dla ceniących dobra literaturę informatyczną - kolejna, ciekawa promocja Helionu:

Promocja na półmetku wakacji

Tylko do 31 lipca 2014r. do godz.24.00

środa, 23 kwietnia 2014

Jakoś zupełnie ostatnio nie mam czasu na Visual Studio. Stąd też chwilowy zastój na blogu.

Ale za to - kolejna, ciekawa promocja:

Promocja

Tylko do piątku 25 kwietnia 2014r.

poniedziałek, 30 grudnia 2013

Na dobre zakończenie roku do końca grudnia promocyjna wyprzedaż we wszystkich księgarniach GW Helion.Ceny niższe o 20%

Księgarnia informatyczna Helion

Promocja na ebooki - to nawet 60%:

Księgarnia z ebookami

Warto skorzystać.


piątek, 27 grudnia 2013

Prowadząc własną działalność gospodarczą wiadomo, że trzeba mieć własną stronę internetową. Wiąże się to zarówno z zakupem domeny, jak i miejsca na serwerze. Taki komplet usług wykupiłam kilka lat temu na serwerze nazwa.pl. Byłam zadowolona - z wyjątkiem kilku drobnych awarii, nie miałam przez ten czas większych problemów. Jedyne, co mało mi się podobało - to coraz wyższe opłaty. Ostatnio dostałam fakturę, zobaczyłam, że opłata serwer jest znowu wyższa i zbuntowałam się. Jest kryzys, tnę koszty i oszczędzam na wszystkim - nie stać mnie na kolejną podwyżkę opłat za utrzymanie serwera. Opłaciłam domenę i wykupiłam hosting na home.pl, korzystając w dodatku z promocji dla nowych klientów i płacąc w ten sposób prawie o 500zł mniej. Za rok pomyślę co zrobić.
Przeniosłam pliki, przekierowałam domenę i strona działa na nowym miejscu. Zobaczymy, co będzie dalej.

 

 

 


Kurs PHP - tworzenie CMS

piątek, 13 września 2013

Dzień 13 września to 256-ty dzień w roku. Tak okrągłą liczbę oczywiście trzeba uczcić - właśnie dziś obchodzimy Dzień Programisty.

Z tej okazji GW Helion przygotowała ciekawe promocje adresowane właśnie do programistów. Może warto poszperać i znaleźć jaką ciekawą propozycję?

W wersji drukowanej - pakiety w atrakcyjnej cenie:

Dzień Programisty

Ebooki - tańsze o 50%:

Dzień Programisty

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 7

Wydawnictwo Strefa Kursów
ministat liczniki.org